ارتش ژاپن یکی از قوی ترین ارتش های جهان است که در تلاش است تا بسازد

[ad_1]

انیوا، ژاپن (AP) – ده‌ها تانک و صدها سرباز در تمرین روز دوشنبه در جزیره هوکایدو در شمال ژاپن، دژ اصلی کشوری که شاید ناشناخته‌ترین مقر نظامی جهان است، مواد منفجره و مسلسل شلیک کردند.

درست فراتر از دریای رقیب روسیه، ژاپن همزمان با تشدید خصومت‌های اخیر چین و روسیه در اطراف خاک ژاپن، تمرینات تیراندازی نیروهای دفاع شخصی خود را در نمایشی از قدرت عمومی برای رسانه‌ها رونمایی کرد.

این رزمایش که روزنامه نگاران خارجی به ندرت فرصت حضور در آن را دارند، نه روز به طول خواهد انجامید و حدود 1300 سرباز از نیروی دفاع شخصی زمینی در آن شرکت خواهند کرد. روز دوشنبه، در حالی که صدها سرباز از کناره ها کف زدند و پرچم ها را برای یگان ها به اهتزاز درآوردند، ردیف هایی از تانک ها به سمت اهدافی که برای نمایش موشک ها یا خودروهای زرهی دشمن طراحی شده بودند شلیک کردند.

تمرین‌ها نکته‌ای جذاب و قابل از دست دادن را روشن می‌کنند. ژاپن، علیرغم قانون اساسی صلح‌طلبانه‌ای که در زمانی که خاطرات شورش‌هایش در طول جنگ جهانی دوم هنوز تازه – و دردناک بود – نوشته شده بود، به ارتشی می‌بالد که همه ملت‌ها را شرمنده می‌کند به جز چند کشور.

و با وجود تهدیدهای بسیاری که در کمین شمال شرق آسیا قرار دارد، رهبران شاهین آن مشتاق چیزهای بیشتری هستند.

فروش آسانی نیست. در کشوری که هنوز توسط بسیاری از همسایگانش به خاطر خصومت‌های گذشته‌اش مورد لعن و نفرین قرار می‌گیرد و صلح‌طلبی داخلی قوی است، هرگونه انباشت نظامی بحث‌برانگیز است.

ژاپن بر توانایی های دفاعی خود تمرکز می کند و با دقت از استفاده از کلمه “نظامی” برای سربازان خود اجتناب می کند. اما در حالی که به دنبال دفاع از منافع ارضی و نظامی خود در برابر چین، کره شمالی و روسیه مدعی است، مقامات توکیو شهروندان را مجبور می‌کنند تا نگرانی‌های گسترده‌تر در مورد نقش نظامی باثبات‌تر را کنار بگذارند و از افزایش هزینه‌های دفاعی حمایت کنند.

همانطور که هست، ده ها میلیارد دلار در هر سال زرادخانه ای از نزدیک به 1000 جت جنگنده و ده ها ناوشکن و زیردریایی ساخته شده است. نیروهای ژاپنی با بریتانیا و فرانسه رقابت می‌کنند و هیچ نشانه‌ای از کاهش سرعت تعقیب بهترین تجهیزات و سلاح‌هایی را که با پول می‌توان خریداری کرد، نشان نمی‌دهند.

همه با این انباشت موافق نیستند. منتقدان، چه در همسایگان ژاپن و چه در داخل، از توکیو خواسته اند که از گذشته خود درس گرفته و از توسعه نظامی عقب نشینی کند.

همچنین نگرانی های داخلی در مورد سلاح های هسته ای وجود دارد. ژاپن، تنها کشوری که در طول جنگ بر روی آن بمب‌های اتمی پرتاب شده است، برخلاف دیگر ارتش‌های برتر جهانی، از بازدارندگی هسته‌ای برخوردار نیست و به به اصطلاح چتر هسته‌ای آمریکا متکی است.

با این حال، حامیان عضله نظامی جدید می گویند که توسعه به موقع و برای اتحاد ژاپن با واشنگتن بسیار مهم است.

چین و روسیه در سال های اخیر در تلاش برای مقابله با مشارکت منطقه ای رو به رشد تحت رهبری ایالات متحده، همکاری های نظامی خود را افزایش داده اند.

در ماه اکتبر، ناوگانی متشکل از پنج کشتی جنگی، هر کدام از چین و روسیه، در سفر به ژاپن از اقیانوس آرام به سمت دریای چین شرقی، به تور ژاپن رفتند. ماه گذشته، جت های جنگنده آنها با هم در نزدیکی حریم هوایی ژاپن به پرواز درآمدند که باعث شد جت های جنگنده ژاپنی صعود کنند. وزارت دفاع گفت: در سال مالی 2020 تا مارس، جت‌های جنگنده ژاپنی بیش از 700 بار – دو سوم در برابر هواپیماهای جنگی چینی و بقیه – عمدتاً علیه روس‌ها – صعود کردند.

ارتش روسیه همچنین اخیرا سامانه های دفاع موشکی ساحلی باستیون را در نزدیکی جزایر مورد مناقشه در سواحل شمالی هوکایدو مستقر کرده است.

ژاپن پس از شکست در جنگ جهانی دوم خلع سلاح شد. اما یک ماه پس از آغاز جنگ کره در سال 1950، نیروهای اشغالگر ایالات متحده در ژاپن یک ارتش 75000 نفری با مسلح سبک واقعی به نام «رزرو پلیس ملی» ایجاد کردند. نیروهای دفاع شخصی، ارتش کنونی کشور، در سال 1954 تأسیس شدند.

امروزه ژاپن از نظر مجموع قدرت نظامی پس از ایالات متحده، روسیه، چین و هند در رتبه پنجم جهان قرار دارد و بودجه دفاعی آن در رتبه بندی سال 2021 از 140 کشور در سایت رتبه بندی گلوبال فایر پاور رتبه ششم را به خود اختصاص داده است.

در طول بیش از هشت سال حکومت شینزو آبه، نخست وزیر سابق، که یک سال پیش به پایان رسید، ژاپن نقش نظامی و بودجه خود را به طور قابل توجهی گسترش داده است. آبه همچنین ماده 9 قانون اساسی را برای ترک جنگ در سال 2015 طلاق داد و به ژاپن اجازه داد تا از ایالات متحده و سایر کشورهای شریک دفاع کند.

ژاپن به سرعت نقش نظامی خود را در اتحاد با واشنگتن تقویت کرد و تسلیحات و تجهیزات گران قیمت آمریکایی از جمله جت های جنگنده و موشک های رهگیر را خریداری کرد.

هیگو ساتو، کارشناس دفاعی، استاد مؤسسه مطالعات جهانی در دانشگاه توکوشوکو در توکیو، می گوید: «ژاپن با خطرات مختلفی از جبهه های مختلف مواجه است.

این خطرات شامل افزایش آمادگی کره شمالی برای آزمایش موشک های قدرتمند و سایر سلاح ها، تحریکات قایق های ماهیگیری مسلح چینی و کشتی های گارد ساحلی و استقرار موشک ها و نیروهای دریایی روسیه است.

یکی از موشک های کره شمالی بر فراز هوکایدو پرواز کرد و در سال 2017 در اقیانوس آرام فرود آمد. در ماه سپتامبر، موشک دیگری در منطقه انحصاری اقتصادی در 200 مایل دریایی شمال غربی ژاپن فرود آمد.

طبق یک پیمان امنیتی دوجانبه، ژاپن میزبان حدود 50000 سرباز آمریکایی است که بیشتر آنها در جزیره جنوبی اوکیناوا هستند، که همراه با نیروهای ژاپنی در هوکایدو، از نظر استراتژیک برای حضور ایالات متحده در اقیانوس آرام بسیار مهم است.

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، که در ماه اکتبر به قدرت رسید، در اولین بررسی نیروهای نظامی خود گفت که “همه گزینه ها، از جمله تعقیب احتمالی حملات پیشگیرانه برای “افزایش بیشتر دفاع ژاپن” را در نظر خواهد گرفت – سوالی که با نظر مخالفان قانون اساسی را نقض می کند.

ژاپن بیش از 900 جت جنگنده، 48 ناوشکن، از جمله هشت سامانه ضد موشکی Aegis و 20 زیردریایی دارد. این از بریتانیا، آلمان و ایتالیا پیشی گرفته است. ژاپن همچنین 147 فروند F-35 از جمله 42 فروند F-35B خریداری می کند که این کشور را به بزرگترین مصرف کننده جنگنده های رادارگریز آمریکایی در خارج از ایالات متحده تبدیل می کند، جایی که قرار است 353 در آنجا مستقر شوند.

یکی از بزرگترین نگرانی های ژاپن افزایش فعالیت دریایی چین است، از جمله یک ناو هواپیمابر که بارها در سواحل جنوبی ژاپن مشاهده شده است.

ژاپن معمولا سقف بودجه دفاعی خود را 1 درصد از تولید ناخالص داخلی خود حفظ کرده است، اگرچه در سال های اخیر این کشور با درخواست های واشنگتن برای هزینه بیشتر مواجه شده است.

کیشیدا می گوید که آماده است تا حد استاندارد 2 درصدی ناتو را دو برابر کند.

به عنوان اولین گام، کابینه وی اخیرا بودجه اضافی 770 میلیارد ین (6.8 میلیارد دلار) را برای سال مالی به منظور تقویت دفاع موشکی و اطلاعات در اطراف دریاهای سرزمینی و حریم هوایی ژاپن و تقویت تحرک و واکنش اضطراری به حفاظت از راه دور تصویب کرد. جزایر دریای چین این منجر به مجموع هزینه های دفاعی در سال 2021 به 6.1 تریلیون ین (53.2 میلیارد دلار) می شود که 15 درصد نسبت به سال قبل و 1.09 درصد از تولید ناخالص داخلی ژاپن افزایش می یابد.

کارشناسان می گویند افزایش بودجه دفاعی بهایی است که ژاپن اکنون باید بپردازد تا کسری بیشتر دوران پس از جنگ را جبران کند، زمانی که این کشور رشد اقتصادی را بر امنیت ملی ترجیح می دهد.

در حالی که چین در منطقه آسیا و اقیانوسیه محکم بازی می کند، تایوان در حال ظهور به عنوان یک کانون منطقه ای است، با ژاپن، ایالات متحده و سایر دموکراسی ها که روابط نزدیک تری با این جزیره خودگردان ایجاد می کنند، که پکن آن را سرزمینی مرتد می بیند که باید دوباره با آن متحد شود. در صورت لزوم زور دهید.

انباشته شدن تجهیزات نظامی چین در دریای چین جنوبی، ترس توکیو را در دریای چین شرقی تشدید کرده است، جایی که جزایر سنکاکو تحت کنترل ژاپن نیز توسط پکن که آنها را دیائویو می نامند، ادعای مالکیت دارند. چین ناوگانی از قایق های مسلح را به گارد ساحلی فرستاده است تا به طور معمول آب های مورد ادعای ژاپنی ها را دور بزنند و وارد و خارج شوند و گاهی اوقات قایق های ماهیگیری ژاپنی را در این منطقه تعقیب می کنند.

ژاپن رهگیرهای موشکی زمین به هوای PAC3 در غربی ترین جزیره یوناگونی خود، تنها در 110 کیلومتری (68 مایلی) شرق تایوان دارد.

تا حدی به دلیل کاهش نسبی نفوذ جهانی آمریکا، ژاپن مشارکت های نظامی و رزمایش های مشترک خود را در خارج از اتحاد خود با ایالات متحده، از جمله استرالیا، کانادا، بریتانیا، فرانسه و سایر کشورهای اروپایی و انجمن کشورهای جنوب شرقی آسیا گسترش داده است. ژاپن نیز با ناتو همکاری می کند.

علیرغم استدلال دولت مبنی بر اینکه به موارد بیشتری نیاز است، این کشور نگرانی هایی در مورد گسترش سریع توانمندی ها و هزینه های دفاعی ژاپن دارد.

توکیو شیمبون در سرمقاله اخیر توکیو گفت: «اگرچه سیاست دفاعی نیاز به پاسخ انعطاف‌پذیر به تغییرات در محیط امنیت ملی دارد، بودجه دفاعی رو به رشد می‌تواند همسایگان را به سوء تفاهم سوق دهد که ژاپن در حال تبدیل شدن به یک نیروی نظامی است و مسابقه تسلیحاتی را تسریع بخشد.» .

___

ماری یاماگوچی را در توییتر دنبال کنید https://www.twitter.com/mariyamaguchi[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر