زنان یهودی ارتدوکس بیشتری منصوب می شوند. تغییر ناهموار است

[ad_1]

در جنوب فیلادلفیا، Shtiebel، یک مانع 5 فوتی به نام “خرس”، مردان را از زنان بر اساس سنت باستانی جدا می کند.

اما زمانی که زمان موعظه فرا رسید، خرگوش داسی فروچتر، رهبر جماعت ارتدوکس مدرن، به روی تریبون رفت، کنار هم قرار گرفتن که بسیاری از کسانی را که به بیرون نگاه می کردند گیج کرد.

“مردم به فضا می آیند و می گویند “چی؟ من نمی فهمم، “فروشتر گفت. “به دست آوردن آن سخت است. همه چیز این وسط احساس می شود.”

فروچتر یکی از نیمی از زنانی است که در کنیسه های ارتدوکس مدرن در ایالات متحده خدمت می کنند و یکی از معدود کسانی است که به عنوان رهبران روحانی ارشد خدمت می کنند. در حالی که جنبش‌های اصلی اصلاح‌طلب و محافظه‌کار یهودی برای دهه‌ها خاخام‌های زن را منصوب کرده‌اند، بخش ارتدوکس اخیراً شروع به جذب زنان برای نقش‌های رهبری کرده است.

___

این داستان بخشی از مجموعه‌ای از آسوشیتدپرس و سرویس اخبار دین در مورد نقش زنان در ادیان تحت رهبری مردان است.

___

ارتدکس مدرن، که هدف آن پایبندی به سنت یهودی و در عین حال تعامل با جهان خارج است، در خط مقدم قرار دارد. اما همانطور که ترتیب مکان ها در فیلادلفیا جنوبی نشان می دهد، تغییرات در حال توقف و تا حدودی ناهموار هستند.

کرسی های تقسیم شده زمانی به معبد اورشلیم بازگشتند که فقط مردان – و سپس فقط کشیشان – اجازه داشتند در نزدیکی محراب داخلی قرار گیرند. بازنگری این عمل حتی دشوارتر از رهبری مرد خاخام بود که بعداً در تاریخ یهود آمد و در قانون دینی هاله یا یهودی کمتر تعریف شده است.

فروچتر، 31 ساله، که ازدواج نکرده و فارغ التحصیل رشته مدیریت غیرانتفاعی و مطالعات یهودی در دانشگاه نیویورک است، در مورد یشیوا ماهارات در برانکس، تنها مدرسه علمیه آمریکا که زنان یهودی ارتدوکس را منصوب کرد، شنید. او که در سال 2016 وقف شد، بلافاصله به عنوان دستیار خاخام در جماعت ارتدکس در پوتوماک، مریلند، شغلی پیدا کرد. (بسیاری از زنان ارتدوکس از کلمه “خاخام” استفاده نمی کنند و “خرگوش” زنانه یهودی را ترجیح می دهند.)

در سال 2018، گروهی از بنیادهایی که علاقه مند به ایجاد موقعیت های رهبری بیشتر برای زنان ارتدوکس بودند، با فروچتر تماس گرفت. پس از ماه‌ها کاوش در مکان‌های بالقوه، او در فیلادلفیا جنوبی ساکن شد، جایی که جامعه یهودیان در دهه‌های اخیر با مهاجرت مردم به حومه شهر کمرنگ شده است. این جماعت، که او آن را Shtiebel نامید (این کلمه از زبان ییدیش به معنای خانه عبادت خانگی کوچک آمده است)، در ژوئیه 2019 تأسیس شد و 75 نفر در مراسم جمعه شب در اتاقی اجاره ای شرکت کردند.

خاخام سارا هورویتز، یکی از بنیانگذاران مدرسه، رئیس و اولین خاخام زن ارتدکس مدرن که در سال 2009 در ایالات متحده منصوب شد، گفت که یشیوا ماهارات 50 زن ارتدوکس را از زمان تحلیف خود در سال 2009 تعیین کرده است و 46 زن را در سه دوره انتصاب خود ثبت کرده است.

در اسرائیل، جایی که ارتدکس تنها شاخه ای از یهودیت است که توسط دولت به رسمیت شناخته شده است، تعداد انگشت شماری از حوزه های علمیه زنان را منصوب می کنند و تعداد فزاینده ای از آکادمی ها زنان را در قوانین یهودی آموزش می دهند. زنان ارتدوکس اکنون به عنوان مدیران مدارس، مربیان جامعه و مقامات قانونی خدمت می کنند.

تعداد کمی مانند Rabanit Shira Marili-Mirvis رهبر کنیسه های ارتدکس مترقی تر شده اند.

مرلین میرویس در خانه اش در کرانه باختری فرات، در حالی که موهایش را مطابق با رسوم ارتدکس زنان متاهل پوشانده بود، گفت: «وقتی دختر بودم هیچ آرزویی نداشتم که خاخام شوم. “این یک گزینه نبود. این چیزی نبود که من در اطرافم دیدم.»

در حین تحصیل در حوزه علمیه پس از دبیرستان، او علاقه زیادی به یادگیری پیچیدگی های لباس پیدا کرد. او سرانجام در سنگ اوره تورا، مدرسه علمیه ای در اورشلیم که تلمود را به زنان می آموزد تا آنها را برای تبدیل شدن به رهبران جامعه آماده کند، ثبت نام کرد.

چند سال پیش، او به فرات، یک شهرک اسرائیلی در جنوب اورشلیم در کرانه باختری اشغالی نقل مکان کرد. رود فرات که محل زندگی جامعه بزرگی از مهاجران یهودی آمریکایی است، به مرکز ارتدکس مدرن تبدیل شده است.

مریلی میرویس گفت که تصمیم او برای حرکت به فرات “اعلام نیات سیاسی یا ایدئولوژیک” نیست، بلکه ناشی از ملاحظات عملی و تمایل به عضویت در یک جامعه دیده‌بان است که به روی خاخام‌ها باز خواهد بود.

جماعت تازه تأسیس شیرات هاتمار متشکل از حدود 45 خانواده از سنت های قومی مختلف یهودی است: یهودیان اشکنازی و همچنین یهودیان تونسی، یمنی و مراکشی. او گفت که یکی از اهداف آن «درگیر کردن هر چه بیشتر زنان در دستورالعمل‌های روپوش» است.

در حالی که او موعظه می کند و به برادرانش راهنمایی هلاچی می دهد، ماریلی-میرویس مجاز به دعا یا خواندن از تورات در روز شنبه نیست.

او گفت: محدودیت های زیادی وجود دارد، اما باید بگویم که آن را می پذیرم و با عشق می پذیرم. “من درک می کنم که وقتی زندگی ای را انتخاب می کنم که مدیون هالاچا است، بخش هایی وجود خواهد داشت که هالاچا آنها را دقیقاً برابر با من نمی بیند.”

ماریلی-میرویس گفت که از زمانی که جماعت اوایل سال جاری خاخام رسمی او را منصوب کرد، “پاسخ های بسیار گرم” دریافت کرده است، اما دولت اسرائیل، که مسائل مذهبی آن اغلب توسط مقامات محافظه کار افراطی ارتدوکس تعیین می شود، موقعیت او را تصدیق نکرده است. زنان حتی مجاز به شرکت در آزمون‌هایی نیستند که خاخام‌ها را به عنوان متخصصان حله واجد شرایط می‌کند و به جماعت‌هایشان حق دریافت بودجه دولتی را می‌دهد.

در ایالات متحده نیز، شورای خاخام های آمریکا یا اتحادیه ارتدوکس، سازمان پیشرو برای یهودیان ارتدوکس، با انتصاب زنان مخالف است.

اما اتحادیه ارتدکس که حدود 400 جماعت ارتدکس عمدتاً مدرن دارد، برای اخراج جماعت هایی که یک زن منصوب شده را استخدام کرده اند، اقدامی نکرده است.

براد هیرشفیلد، خاخام ارتدوکس که رئیس انجمن ارتدکس است، گفت: «آنچه که اکنون در جامعه ارتدکس می بینیم این است که مردم شروع به تصور می کنند که هیچ مانعی برای زنان وجود ندارد که به عنوان خاخام خدمت کنند و کاملاً به ارتدکس متعهد بمانند. مرکز ملی یهودیان برای آموزش و رهبری. “در هیچ موردی این هنوز گسترده نیست. ممکن است یک یا دو نسل طول بکشد، اما داشتن خاخام های زن ارتدوکس قانونی خواهد بود.

هیرشفیلد معتقد است که حتی ارتدوکس ترین یهودیان یا هاردس نیز در نهایت زنان منسوب شده را خواهند پذیرفت.

میکال راوچر، استادیار مطالعات یهودی در دانشگاه راتگرز، گفت که همسران خاخام‌های سخت‌گیر اکنون روی نقش‌های حرفه‌ای‌تر و بهره‌مندی از آموزش‌های پیشرفته شرط‌بندی می‌کنند.

در حال حاضر، اکثر 50 زنی که از طریق یشیوتا ماهارات منصوب شده اند، نه به عنوان خاخام، بلکه به عنوان معلم یا سایر نقش های حرفه ای در کنیسه خدمت می کنند.

هورویتز گفت: “من فکر نمی کنم هدف یا پروژه ماهارات قرار دادن یک زن در هر کنیسه ارتدکس مدرن باشد.” “اما من فکر می کنم جوامع ارتدکس که به دنبال آن هستند متوجه شده اند که زنان چیزهای زیادی برای ارائه دارند.

در همین حال، کنیسه هایی مانند فیلادلفیا اشتیبل جنوبی، دوره جدیدی را طی می کنند. فروتر گفت که او دختران را برای مراسم بلوغ بت میتسوا آموزش می دهد و همچنین باید توضیح دهد که چرا – حداقل در حال حاضر – زنان ممکن است نتوانند تورات را در ملاء عام در مراسم صبح روز سبت بخوانند.

فروچتر از جنوب فیلادلفیا استیبل گفت: «رهبری زنان ارتدکس بر اساس آنچه هست هدایت می شود. «ما بخش‌های حلاچی داریم که باید به آن‌ها بپردازیم، بخش‌های مشترکی داریم که باید به آنها رسیدگی کنیم. در پایان، ما با مهربانی، خلاقیت و مرتبط بودن رهبری خواهیم کرد و خواهیم دید که چه چیزی بیرون می‌آید.»

___

جاناتان شیمرون از ایالات متحده گزارش می دهد. ایلان بن زیون از اسرائیل.

___

پوشش مذهبی آسوشیتدپرس از طریق The Conversation US AP از Lilly Endowment پشتیبانی می‌کند و تنها مسئول این محتوا است.[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum instagram beğeni bayan escort - vip elit escort GorabetRestbetVdcasinoKlasbahishtml nullednulled themesMariobetNakitbahisBetebetPragmatic slotlarıVozol 2200Mobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme BozdurmaNovagraMobil Ödeme BozdurmaMobil Ödeme BozdurmaVodafone Mobil Ödeme Bozdurma dizipalhipercasino bedava bonusistanbul escortümraniye escort