قزاقستان به مذاکرات با روسیه درباره اوکراین بی‌اطمینانی می‌افزاید


واشنگتن (AP) – تصمیم روسیه برای اعزام چتربازان به قزاقستان، جایی که سرکوب تظاهرات خشونت آمیز ضد دولتی ده ها کشته برجای گذاشته است، بر عدم اطمینان در مذاکرات آتی درباره حمله احتمالی روسیه به اوکراین می افزاید.

سوال این است که آیا ناآرامی در قزاقستان محاسبات ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را در حالی که توانایی های خود در اوکراین را می سنجد، تغییر داده است؟ برخی می گویند پوتین ممکن است بخواهد همزمان در دو درگیری شرکت نکند، در حالی که برخی دیگر می گویند روسیه ظرفیت نظامی انجام هر دو را دارد و به صورت جداگانه تصمیم می گیرد که آیا به اوکراین حمله کند یا خیر. بی ثباتی در قزاقستان حتی ممکن است فوریت جدیدی به تمایل پوتین برای تحکیم قدرت روسیه در منطقه بیافزاید.

قزاقستان و اوکراین هر دو جمهوری‌های شوروی سابق هستند که پوتین سعی دارد آنها را تحت نفوذ مسکو نگه دارد، اما تاکنون نتایج بسیار متفاوتی داشته است. اوکراین، یک دموکراسی بلندپرواز که قاطعانه به سمت غرب روی آورده است، از زمانی که پوتین در سال 2014 کریمه را به دست گرفت و از شورش در منطقه شرقی دونباس حمایت کرد، درگیر درگیری مرگبار با روسیه شده است. در همین حال، قزاقستان از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به مدت سه دهه توسط مستبدانی اداره می شود که روابط امنیتی و روابط سیاسی نزدیک با روسیه دارند.

نیروهای روسیه روز پنجشنبه پس از درخواست قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان، وارد قزاقستان شدند که از اتحاد نظامی به رهبری روسیه درخواست کمک کرد. روز بعد، در حالی که نیروهای روسی به کنترل مجدد فرودگاه و محافظت از ساختمان‌های دولتی کمک کردند، او به نیروهای خود دستور داد تا برای کشتن معترضانی که تسلیم نشده بودند شلیک کنند.

این امر واشنگتن و مسکو را بر آن داشت تا در آستانه یک هفته نشست در مورد اوکراین که با مذاکرات بین مقامات ارشد ایالات متحده و روسیه در ژنو در روز دوشنبه آغاز شد، گفتگوهای جدیدی را با هم رد و بدل کنند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه در پاسخ به سوالی درباره قزاقستان و اوکراین گفت که «این شرایط را با هم مخلوط نمی‌کند».

بلینکن گفت: «همانطور که گفتم، محرک‌های خاص زیادی برای آنچه در حال حاضر در قزاقستان اتفاق می‌افتد، وجود دارد که به مسائل اقتصادی و سیاسی مربوط می‌شود. “آنچه در آنجا اتفاق می افتد با آنچه در مرزهای اوکراین اتفاق می افتد متفاوت است.

وی افزود: «با این حال، فکر می‌کنم درسی از تاریخ اخیر این است که وقتی روس‌ها در خانه شما هستند، گاهی اوقات بسیار دشوار است که آنها را ترک کنید.»

وزارت خارجه روسیه با بیانیه ای به جنگ ها و مداخلات گذشته آمریکا در کشورهای دیگر پاسخ داده است. در این بیانیه آمده است: «اگر آنتونی بلینکن در درس‌های تاریخ بسیار علاقه‌مند است، در اینجا یک چیز به ذهن می‌رسد: وقتی آمریکایی‌ها در خانه شما هستند، زنده ماندن، دزدی یا تجاوز نکردن ممکن است دشوار باشد».

ایالات متحده هفته ها است که هشدار داده است که پوتین نیروهای خود را در نزدیکی اوکراین مستقر کرده است و قصد دارد تهاجم جدیدی را سازماندهی کند. به گفته دو نفر آشنا با آخرین تخمین ها که مجاز به صحبت در جمع نیستند، تصور نمی شود پوتین در چند هفته گذشته نیروهای بیشتری را به اوکراین منتقل کرده باشد. به گفته مردم، اما حداقل 100000 سرباز روسی در مواضعی باقی مانده اند که امکان حمله به بخش هایی از اوکراین وجود دارد.

مردم گفتند که واشنگتن و کی یف در پاسخ، همکاری های اطلاعاتی و امنیتی را افزایش داده اند.

پوتین در ازای کاهش تنش با اوکراین، از ناتو می‌خواهد برنامه‌های عضویت همه کشورها از جمله اوکراین را به حالت تعلیق درآورد. ایالات متحده و ناتو این درخواست را رد کرده اند.

قانونگذاران روسیه و ناظران قدیمی در مورد چگونگی تأثیر وضعیت قزاقستان بر اوکراین اختلاف نظر دارند.

فیونا هیل، مدیر ارشد سابق روسیه و اروپا در شورای امنیت ملی ایالات متحده، گفت که معتقد است خشونت در قزاقستان “احتمالاً تمایل پوتین برای انجام کاری” در اوکراین را تسریع خواهد کرد.

او گفت که پوتین ممکن است بخواهد با حمایت از رئیس جمهور قزاقستان و تضعیف رهبر منتخب دموکراتیک اوکراین، رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی، سلطه خود را در منطقه بازگرداند.

هیل گفت: «حلقه روسی اطراف پوتین واقعاً می‌خواهد درسی به اوکراینی‌ها بدهد. و آنها خجالت نمی کشند که تعداد زیادی از مردم را بکشند یا ببینند چند نفر کشته شده اند.

وی خاطرنشان کرد که زمانی که قزاقستان در آسیای مرکزی بود، بخش شمالی این کشور در زمان شوروی به عنوان بخشی از کارزار سرزمین‌های بکر، روس‌ها و اوکراینی‌ها سکونت داشتند، و روس‌ها آن را “بیشتر به عنوان بخشی از سرزمین خود، نه فقط به عنوان یک نوع” می‌دانند. زمین.” حوزه نفوذ.”

هیل، کارشناس ارشد موسسه بروکینگز، گفت: «بنابراین، قزاقستان شمالی، بین مسکو و آلماتی، مانند اوکراین، دونباس و بلاروس و کل این مجتمع صنعتی و کشاورزی، به عنوان امتداد روسیه در نظر گرفته می‌شود.

در سال‌های اخیر، روسیه در سایر کشورهای همسایه شوروی سابق برای تصرف قلمرو یا حمایت از دولت‌های دوست مسکو درگیر شده است. در سال 2020، زمانی که اعتراضات در بلاروس علیه انتخاب مجدد الکساندر لوکاشنکو، رهبر دیرینه او بالا گرفت، روسیه در جریان یک سرکوب وحشیانه در کنار او ایستاد و پیشنهاد فرستادن نیرو را داد. در سال 2008 روسیه به گرجستان حمله کرد و کنترل دو منطقه جدایی طلب را به دست گرفت.

هیل خاطرنشان کرد که در بلاروس و اکنون در قزاقستان، ناامیدی فزاینده از نخبگان مورد حمایت روسیه و نابرابری، همراه با حس فزاینده ناسیونالیسم وجود دارد. این عوامل در اوکراین نیز وجود دارد، در حالی که نارضایتی در روسیه نیز در حال افزایش است.

او گفت: «این برای پوتین عمیقاً نگران‌کننده است، زیرا نشان می‌دهد که تظاهرات می‌تواند از کنترل مسائل اجتماعی خارج شود». و اینکه حتی اگر اپوزیسیون را به حاشیه ببرید و به نظر بیایید که در قدرت هستید، یک روز ناگهان نیستید.»

برخی قزاقستان را فرصتی برای روسیه برای تحکیم قدرت خود در منطقه می دانند.

فئودور لوکیانوف، کارشناس برجسته سیاست خارجی مستقر در مسکو، گفت که با مداخله با نیروی نظامی، مسکو به “ضامنی تبدیل شده است که رویدادهای بعدی به موقعیت او بستگی دارد.” وی گفت که وضعیت مشابه ارمنستان در سال 2020 است، زمانی که روسیه نیروهای حافظ صلح را پس از جنگ با آذربایجان به منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی فرستاد.

او در مقاله‌ای که روز پنجشنبه منتشر شد نوشت: «این یک وضعیت یا راه‌حل نهایی نیست، اما مجموعه‌ای از ابزارهای مؤثر را برای دوره آینده فراهم می‌کند».

لوکیانوف با آنچه در آستانه مذاکرات با ایالات متحده اتفاق می افتد، “روسیه یادآور توانایی خود در اتخاذ تصمیمات نظامی-سیاسی سریع و غیرمتعارف برای تأثیرگذاری بر آنچه در بخش هایی از جهان برایش مهم است، رخ می دهد.” گفت. .

مارک گرین، وزیر امور خارجه ایالات متحده، جمهوریخواه تنسی که در کمیته های خدمات مسلح و امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا خدمت می کند، از جمله کسانی است که قیام قزاقستان را عامل بازدارندگی روسیه در اوکراین می داند.

گرین گفت: من روسیه را توانایی مقابله با دو بحران در آن واحد نمی بینم. “من فکر می کنم که این مانع از توانایی آنها برای ایجاد یک درگیری بزرگ در اوکراین خواهد شد.

گرین از منتقدان سرسخت دولت بایدن گفت که از اظهارات عمومی بلینکن در حمایت از اوکراین و درخواست او برای راه حل دیپلماتیک حمایت می کند.

او گفت: «اگر اقدامات بلینکن با لفاظی‌های او همخوانی داشته باشد، آنها در اینجا خوب عمل می‌کنند.
https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر