هجوم انجیلی ها در اسپانیا که توسط آمریکایی های لاتین تقویت شده است

[ad_1]

سالامانکا، اسپانیا (AP) – هنگامی که کنت آلبرایت، کشیش باپتیست از ایالات متحده، در سال 1996 به عنوان مبلغ به اسپانیا رسید، برای توهین و تهدید یا جریمه پلیس به دلیل توزیع اعلامیه های پروتستان در خیابان های سالامانکا آماده نبود.

آلبرایت با یادآوری زنی که زمزمه کرد: “شکر باشید که به سمت شما سنگ پرتاب نمی کنیم” گفت: “خصومت اجتماعی بزرگ بود – آنها هرگز در زندگی خود یک پروتستان ندیده اند.”

او نمی‌توانست تصور کند که 25 سال بعد کشیش یک جماعت انجیلی متشکل از 120 نفر باشد و حدود دوجین کلیسای پررونق پروتستان را در شهر شمال غربی به حساب آورد. و یک ویژگی زائران وجود دارد: بیشتر آنها در اسپانیا متولد نشده اند – آنها مهاجران آمریکای لاتین هستند که حدود 80٪ از گله آلبرایت را شامل می شود.

این ارقام نشان دهنده جهش عظیم جمعیت مهاجر و انجیلی اسپانیا در دهه های اخیر است که منجر به تغییرات عمیقی در روش اعمال ایمان در کشوری شده است که مدت ها تحت سلطه کلیسای کاتولیک بود.

«کتاب مقدس می‌گوید هیچ قومیت و نژادی وجود ندارد. من نه به خیابان می روم تا بپرسم و نه پاسپورت درب کلیسا می خواهم.» گفت آلبرایت. او متعجب است که در دوره ای که برای شماس ها تدریس می کند، شش شاگرد او شامل هر کدام یک نفر از پرو، ونزوئلا، کلمبیا و اکوادور هستند.

یکی از جدیدترین اعضای جماعت او، لوئیس پروسو، 31 ساله، افسر پلیس سابق ماراکایبو، ونزوئلا است که در فوریه 2020 وارد اسپانیا شد و به همراه همسرش، ناربیک اسکالانته، 35 ساله، درخواست پناهندگی داد.

در حالی که این زوج منتظرند تا وضعیتشان حل شود، پروزو در خشکشویی هتل کار می کند. همسرش در خانه سالمندان از سالمندان مراقبت می کند.

اسکالانته می گوید: «من تمام عمرم کاتولیک بوده ام. “وقتی به سالامانکا رسیدم، به کلیسا رفتم، همه جا را نگاه کردم، سلام کردم و آنها مرا نادیده گرفتند. من به چندین کلیسا رفتم – مطلقاً هیچ احساسی نداشتم.

پروزو و اسکالانته به زودی از کلیسای آلبرایت دیدن کردند – یکی از عموهای پروسو قبلا مهاجرت کرده بود و قبلاً عضو آن بود.

«روز بعد کشیش آلبرایت به ما کمک کرد خانه، لوازم و ظروف آشپزخانه پیدا کنیم. اسکالانته گفت: او ما را با ون خود حرکت داد.

او رویکرد آلبرایت در مراقبت از شبانی، از جمله خدمات موسیقی زنده و تأکید کمتر بر دعاهای تکراری را ستود.

او گفت: «من قطعاً اینجا احساس بهتری نسبت به کلیسای کاتولیک دارم. “این به من امکان می دهد آزادانه تر و با محدودیت کمتر زندگی کنم.”

قبل از غسل تعمید او و همسرش در کلیسای آلبرایت، او از یک کشیش کاتولیک دیدن کرد. او به یاد می آورد که چگونه پاسخ داد: “اگر این باعث می شود با خودت احساس آرامش کنی، برو. تو هیچ گناهی نمی کنی.»

آلبرایت واکنش های مشابهی را در میان دیگر مهاجران آمریکای لاتین مشاهده می کند.

وقتی به کلیسای کاتولیک می‌روند، او می‌گوید: «احساس نمی‌کنند مشکلاتشان درک شود».

وی افزود: “لاتینی ها معمولا مایل به شرکت در عبادت هستند.” «آنها باید در جشن شرکت فعال داشته باشند. کلیسای کاتولیک برای آنها احساس ایستایی می کند.”

___

با ورود یورو دو دهه پیش، اسپانیا رونق اقتصادی را تجربه کرد که به مهاجرت دامن زد. در سال 2000، 471465 مهاجر قانونی در اسپانیا وجود داشت. اکنون حدود 7.2 میلیون نفر وجود دارد.

آلبرایت چنان مجذوب این پدیده شد که دکترای خود را نوشت. پایان نامه در این مورد در دانشگاه سالامانکا. او تخمین زد که 20 درصد از مهاجران انجیلی هستند.

آخرین سرشماری رسمی که توسط رصدخانه کثرت گرایی مذهبی وزارت دادگستری انجام شد، نشان داد که 1.96٪ از جمعیت اسپانیا در سال 2018 – بیش از 900000 نفر – پروتستان هستند. این رقم بیش از 96000 نفر در سال 1998 است.

رشد مداوم جمعیت پروتستان با کاهش مداوم تعداد کاتولیک های کلیسا همزمان است. بر اساس گزارش مرکز تحقیقات جامعه شناسی، یک مؤسسه عمومی، 62 درصد از اسپانیایی ها خود را کاتولیک معرفی می کنند که 85 درصد در سال 2000 و 98 درصد در سال 1975 کاهش یافته است.

این یک پیشرفت چشمگیر در کشوری است که در آن کاتولیک برای قرن ها تقریباً با قدرت مطلق شناخته شده است – از دوران طولانی و اغلب بی رحمانه تفتیش عقاید اسپانیا تا دیکتاتوری 36 ساله ژنرال فرانسیسکو فرانکو، که رژیم خود را ملی کاتولیک می نامید. در قرن 20. .

از 23000 کلیسای کاتولیک اسپانیا، بیش از 6000 در حال حاضر کشیش تمام وقت ندارند. برخی از کلیساها باید با مرگ یا بازنشستگی یک کشیش بسته می‌شدند، یا با کلیساهای دیگری که توسط کشیش‌های دوره‌گرد خدمت می‌کردند گروه‌بندی می‌شدند.

چالش های کلیسا در استان زامورا در شمال سالامانکا مشهود است که از سال 2000 تاکنون 16 درصد از جمعیت خود را از دست داده است. 304 کلیسای وجود دارد و تنها حدود 130 کشیش به آنها خدمت می کنند.

یکی از کشیش های دوره گرد، کشیش فرانسیسکو اورتگا، شش محله را اداره می کند – سعی می کند با کاهش تعداد اعضای کلیسا، خود را وفق دهد. در سن 40 سالگی، او از ابتدای همه‌گیری در یوتیوب فعال بوده است و اکنون به خیابان‌ها بازگشته است و سعی می‌کند با اهل محله‌اش همگام باشد.

این یک دستور کار سریع است، اما اورتگا اخیراً کمکی دریافت کرد – کشیش ادگاردو ریورا، مبلغ 42 ساله از السالوادور، در نوامبر به او پیوست. این یک معکوس از مدل چندین قرن پیش است، زمانی که صدها مبلغ کاتولیک از اسپانیا به آمریکای لاتین رفتند.

ریورا گفت: «الان برعکس است. «من نیاز به کشیشان را در اسپانیا دیدم و به فکر خواستگاری افتادم. من هرگز چیزهای آسان را دوست نداشتم.”

به طور کلی، حدود 10٪ از کشیش های کاتولیک که در حال حاضر در اسپانیا خدمت می کنند، در جای دیگری متولد شده اند. با توجه به اینکه میانگین سنی کشیش در اسپانیا امروز حدود 65 سال است، از این هجوم استقبال می شود.

چقدر برای ریورا سخت است؟ او گفت: “من یک کشیش مبلغ هستم که انجیل را در مکانی که فرهنگ من نیست، اعلام می کنم.” “من باید مطالعه کنم.”

او و اورتگا تلاش می کنند تا هم تیمی های خوبی باشند. در حالی که اورتگا در یک جشن اخیر به اهل محله برکت می داد، ریورا سیستم صوتی کلیسا را ​​از طریق بلوتوث کنترل کرد و موسیقی و صدای گوشی خود را تغییر داد.

آنها هر دو با برخی از ساکنان مورالس دل وینو، شهری کوچک که در آن اورتگا یک کشیش محله است، به رقصیدن رفتند و مورد تمجید یکی از خوشگذران ها، خوان مانوئل پدرون، وکیل 23 ساله قرار گرفتند.

پدرون گفت: “اگر کلیسا می خواهد از ما حمایت کند، باید عادی باشد، باید با ما، با جوانان باشد و کاری را که ما انجام می دهیم انجام دهد.”

دوست دختر او، تانیا ری 27 ساله، در اولین دیدار خود از مورالس دل وینو بود.

او گفت: “در شهر من، کشیش با خانم های مسن قدم می زند.” من از دیدن این دو کشیش اینگونه شوکه شدم.»

او و پدرون ریورا را مسخره کردند و گفتند که او بهتر از آنها می رقصید.

روز بعد، پس از عبادت روز یکشنبه، ریورا گردهمایی را در مرکز اجتماعی ترتیب داد، جایی که در آنجا خدمت کرد. ساختمان رسمی کلیسا با قدمت 300 ساله در حال فروپاشی است.

“دیوارهای کلیسا در حال عقب نشینی هستند، سقف در خطر است. ما باید ببینیم که استراتژی نوسازی چیست، “او توضیح داد که هدایایی از طرف اهل محله برای تکمیل بودجه نوسازی حوزه مورد نیاز است.

گروه سپس به سمت نوار دهکده می روند. ریورا یک لیوان شراب سفید خنک سفارش می دهد و با تعدادی از اهل محله می نشیند.

او می گوید چالش های او متفاوت است. “باید ببینم چگونه برای تعمیر کلیسا کمک بخواهم… و به بار آمدن عادت کنم.”

او نمی‌توانست تصور کند بعد از عبادت در یک بار در زادگاهش السالوادور آبجو بنوشد. اما اگر مردم اینجا جمع شوند و مردم چگونه در اینجا معاشرت می کنند، من باید اینجا باشم.”

___

اما اینرسی – از نظر حضور در کلیسا و انرژی – در جهت دیگری در حال حرکت است، به سمت صفوف پر رونق پنطیکاستی و سایر جماعت های انجیلی.

بسیاری از این اجتماعات در ساختمان‌های صنعتی در حومه شهرها برگزار می‌شوند – اغلب آنها را مملو از عبادت‌کنندگان غیور می‌کنند، حتی زمانی که بسیاری از کلیساهای کاتولیک بزرگ و چند صد ساله خالی می‌شوند.

یکی از این پنجاهمین مکان در سالامانکا دارای یک کارگاه بزرگ نجاری و یک کلیسای انجیلی دیگر است. در جمعه شب اخیر، او میزبان مراسمی برای ملانی ویلالوبوس برای جشن تولد 13 سالگی او بود.

دو نفر از دوستانش او را در یک رقص آهسته تا دیواری که فیلمی در آن پخش می شد همراهی کردند. پدرش از ونزوئلا در آنجا ظاهر شد و برای او آرزوی انتقال خوشبختی به دوران نوجوانی کرد. تماشاگران هندوراس، جمهوری دومینیکن و برزیل که پشت میزها نشسته بودند، گریه کردند.

کشیش ندیت لسکانو، 62 ساله، که در سال 2000 از آرژانتین آمده بود، در طول مراسم تا حد زیادی ساکت بود، اما از همه دعوت کرد تا صبح یکشنبه دوباره ملاقات کنند.

روبرتو سیکوئیرا، 32 ساله، برزیلی که در یک کارخانه پنیرسازی در حومه سالامانکا کار می کند، در میان کسانی بود که به مومنان سلام کرد. روز یکشنبه، او گیتار می‌نوازد و در یک گروه راک مسیحی می‌خواند که آهنگ‌هایی را اجرا می‌کند که رقص را در کلیسای پنطیکاستی برانگیخته است.

در یکی از این متن ها آمده است: «این زندگی هزینه بسیار کمی دارد و رابطه با خدا همه چیز دارد.

کمی شبیه کارائوکه است. اشعار بر روی دیوار پخش می شود، مردم می خوانند، اشاره می کنند و با ریتم می چرخند. برخی به حالت خلسه نگاه می کنند، برخی دیگر با احساس گریه می کنند.

حدود 50 نفر در تلاش برای رعایت محدودیت های فاصله گذاری اجتماعی از ویروس کرونا هستند.

لسکانو در این مراسم چیز زیادی نگفت و زائران را به شهادت در مورد چالش هایی که با آن روبرو بودند و دعاهایی که به آنها پاسخ داده شد واگذار کرد.

لحظه ای تکان دهنده در خدمت لسکانو است که او برای پرداخت کرایه اتاق به همراه هزینه های دیگر کمک می خواهد و مؤمنان یکی یکی پاکت نامه ای را در کیسه ای برزنتی می گذارند.

«بر خلاف کلیسای کاتولیک، ما هیچ یارانه ای دریافت نمی کنیم. لسکانو می گوید: «ما اینجا همه کارها را به تنهایی انجام می دهیم.

در واقع، کلیسای کاتولیک در اسپانیا – اگرچه دیگر به عنوان یک مذهب رسمی ملی به رسمیت شناخته نمی شود – در سال 2020 طبق توافق با دولت 301 میلیون یورو (حدود 340 میلیون دلار) دریافت کرد. انجیلیان اسپانیایی – اگرچه اکنون بیش از 4500 مکان عبادت ثبت شده دارند – مبلغ نمادین 462000 یورو (حدود 523000 دلار) دریافت کردند.

لسکانو اغلب مانند یک روانشناس و همچنین یک کشیش برای کسانی که به کلیسای موقت هجوم می آورند احساس می کند.

او گفت: “مهاجران در کشوری ناآشنا احساس تنهایی و انزوا می کنند و در اینجا محبت و آغوش می گیرند.” اینجا می آیند و شریک می شوند، وزن و اضطراب را از بدن و ذهن خود دور می کنند.»

___

پوشش مذهبی آسوشیتدپرس از طریق The Conversation US AP از Lilly Endowment پشتیبانی می‌کند و تنها مسئول این محتوا است.[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum mobil ödeme bozdurmaMobil Ödeme BozdurmaBetpasRestbetVdcasinoKlasbahishtml nullednulled themesbuy instagram followers