شکست خورده دولت: ناگهانی تبار ایالات متحده

شما می دانید که احساس زمانی که شما سفر در خیابان و فورا معنا است که شما در مورد به سقوط و هیچ راهی برای جلوگیری از آن ؟ به عنوان جاذبه است راه خود را با همه شما می توانید انجام دهید این است که سازمان دیده بان خود را پایین رفتن. آره که احساس.

من تا به حال از آن روز دیگر در راه من به زندگی ماده تظاهرات زمانی که من پا در محدود کردن و تن به تن رو به جلو است. به عنوان زمان آهسته دیدم نه من گذشته اما من آینده تصویب قبل از چشم من—یک آینده که در بدترین شامل ماه از rehabbing لگن شکسته و در بهترین حالت چند هفته hobbling در اطراف بر روی عصا. من خوش شانس بود. هیچ چیز شکسته شد و من احتمالا خاموش عصا در زمانی که شما خواندن این.

اما این احساس از سقوط و دانستن آن را خیلی دیر به آن را متوقف کرده است با من ماند. من گمان می کنم آن را نشان دهنده احساس بسیاری از مردم در ایالات متحده ممکن است در حال حاضر یک حس است که زمان در حال حرکت به آرامی در حالی که ما به تماشای آور کشور در یک حرکت آهسته سقوط آزاد. آن را گرفته, دهه, دولت, dereliction به ما را به این نقطه و چند سال از Trumpian خرابکاری به ما نشان می دهد تنها جایی که ما واقعا هستند. به هر گونه امید عقب کشیدن از آستانه, اما, را, تعیین, از سازمان هایی مانند جنبش برای سیاه و سفید زندگی می کند.

که ملی تبار که آن را ثابت قابل ملاحظه ای سریع. در کمتر از شش ماه را دیده ایم بیش از 2.5 میلیون تایید Covid-19 عفونت و بیش از 125,000 مرگ و میر. و آن را به کم کردن سرعت. ژوئن 24th, در واقع بزرگترین واحد-روز کل در ایالات متحده عفونت (بیش از 38 ، 000) از آوریل و این تعداد ممکن است جایگزین آن زمان این قطعه می آید. در طول این همه گیر ما از یک اقتصاد تقریبا اشتغال کامل—حتی اگر در سطح گرسنگی برای کسانی که درآمد حداقل دستمزد به یکی از بدترین نرخ بیکاری پس از رکود بزرگ (حتی به عنوان میلیاردرهای بار دیگر ساخته شده و نه تحت اللفظی قتل). دولت در پاسخ به این دوقلو فجایع شده است feckless در بهترین و جنایی در بدترین حالت. در حالی که این کشور ممکن است هنوز نمی تواند یک دولت شکست خورده آن را قطعا در یک سقوط آزاد خود را.

آنچه که یک دولت شکست خورده?

مردم با استفاده از این عبارت نشان می دهد یک نهاد سیاسی که دولت متوقف به انجام اکثر یا تمام توابع پایه آن. چنین وضعیتی می تواند ناشی از جنگ داخلی untrammeled فساد فاجعه طبیعی و یا ترکیبی از آن و بیشتر. این صندوق برای صلح است که کار بر روی چنین مسائلی برای بیش از 70 سال, لیست چهار معیار برای شناسایی چنین کشور:

  • “از دست دادن کنترل از قلمرو خود یا از انحصار استفاده مشروع از زور فیزیکی آن
  • فرسایش مشروع قدرت را به تصمیم گیری های جمعی
  • ناتوانی در ارائه خدمات عمومی
  • ناتوانی در ارتباط برقرار کردن با کشورهای دیگر به عنوان یک عضو کامل جامعه بین المللی”

من همیشه فکر می کردم چنین افتاده زمین (گاهی اوقات با توجه به کشنده پرتاب توسط خود دولت) به عنوان دور ، کشورهایی مثل لیبی. این صندوق برای صلح مشخص است که تحت محاصره و در حال حاضر شکسته ملت که در آن رقیب نیروهای مسلح در رقابت برای برتری به عنوان یکی که در آن دولت شکنندگی افزایش یافته است و بسیاری در طول دهه گذشته است. در حال حاضر هرج و مرج آغاز شد زمانی که ایالات متحده و متحدان ناتو در پا نظامی, تسریع سرنگونی مستبد معمر قذافی با هیچ برنامه خاص برای روز بعد.

پس از آن وجود دارد یمن که در آن پشتیبانی واشنگتن از مداخله عربستان سعودی و امارات متحده عربی تنها تشدید جریان جنگ داخلی که قربانیان غیر نظامی شده اند از چپ به مقابله با قحطی و وبا و اخیرا با یک خرد سیستم بهداشت و درمان این کوروناویروس. و قبل از لیبی و یمن فراموش نکنید که دولت بوش فاجعه 2003 حمله به عراق که آسیب دیده است که کشور فیزیکی و سیاسی زیرساخت در راه آن است که در حال حاضر 17 سال بعد شروع به حفاری کنند.

بله, من می خواهم شناخته شده در مورد کشورهای شکست خورده بود اما نه تا زمانی که من به عنوان خوانده شده “ما در حال زندگی در یک کشور شکست خورده” توسط جورج پاکر در ژوئن 2020 اطلس مجله که من شروع به طور جدی سرگرم این ایده که کشور من تندرست همان پرواز از پله ها. همانطور که در مقاله زیرنویس قرار داده و آن را: “coronavirus شکستن نیست امریکا است. آن را نشان داد آنچه که در حال حاضر شکسته شده است.”

انحصار استفاده مشروع از زور

او در سال 1919 سخنرانی “سیاست به عنوان یک حرفه” جامعه شناس آلمانی ماکس وبر مشاهده شده است که “یک دولت است که یک جامعه انسانی است که (با موفقیت) ادعا می کند که انحصار استفاده مشروع از زور فیزیکی در درون یک سرزمین است.” به عبارت دیگر یک دولت در قلمرو داده شده که ساکنان می دانیم که تنها یک نهاد دولتی از ظرفیت و در نتیجه سمت راست—اجازه استفاده از خشونت در برابر اعضای جامعه.

وبر توصیف سه راه اصلی است که استفاده از خشونت مشروعیت بدست می آورد: از طریق سنت طولانی مدت از طریق جاذبه فردی رهبران و یا در مورد بسیاری از دولت های مدرن از طریق حکومت قانون است. در راه دونالد مغلوب ساختن پیشی جستن دولت می تواند به عنوان یک تلاش برای عقب مشروعیت حاصل از قانون و جایگزینی آن با قدرت یک مرد جاذبه شخصی. رئیس جمهور اغلب bumbling تلاش برای حکومت توسط فیات را به یاد بسیاری از طرفداران پیشتازان فضا: نسل بعدی از یک بیچاره تقلید از کاپیتان Jean-Luc Picard بارها و بارها خواستار خارج شدن از این پل از شرکت “پس از آن!”

به تازگی, اما, تهمت استفاده کرده است خود را در انتخابات ریاست جمهوری قدرت را به طور مستقیم تهدید خود شهروندان با نیروی نظامی. در ژوئن 1st, او در یک باغ گل رز کنفرانس مطبوعاتی “اگر یک شهر یا یک کشور حاضر به اقدامات لازم برای دفاع از زندگی و اموال خود را از ساکنان آن من خواهد شد استقرار نظامی ایالات متحده و به سرعت حل این مشکل برای آنها است.” دقیقه بعد او نشان داد که چگونه این می تواند انجام شود زمانی که معترضان در واشنگتن را لافایت میدان بودند مورد حمله یک ترکیب نیروی گارد ملی فدرال پارک پلیس و عوامل سرویس مخفی. که آخرین گروه مغلوب ساختن پیشی جستن انتخاب را تبریک می گویم برای این کار آنها را در یک جشن, صدای جیر جیر, پرداختن به آنها را به عنوان “S. S.,” یک یادگار—یکی از امید های ناخواسته—از Schutzstaffel (نازی نیروی شبه نظامی از قرن گذشته.) جهان را دیدم به عنوان واشنگتن پست گزارش “فدرال افسران تنه زدن معترضان با سپر و شلیک فلفل توپ شیمیایی نارنجک و بمب های دود در عقب نشینی جمعیت”—همه به رئیس جمهور می تواند یک عکس op با دوستان خود و کتاب مقدس در مقابل یک کلیسا در خیابان از کاخ سفید است.

ماکس وبر بود و به سختی نشان می دهد که در عملکرد دولت تنها دولت با استفاده از زور برای رسیدن به آن به پایان می رسد. ساکنان هنوز هم مثلا تجربه خشونت جنایی. زمانی که دولت شروع به شکست آن را یا نمی تواند و یا نمی خواهد جلوگیری از نیروهای دیگر از تهدید و یا استفاده از خشونت—روند رو به رشد در دونالد مغلوب ساختن پیشی جستن امریکا است. او حتی مثلا تشویق شرکت کنندگان در تظاهرات به “دست کشیدن تلخه از” hecklers و ارائه به پرداخت هزینه های قانونی خود پس از آن. ما به تماشای او تبریک می گویم یک کنگره جمهوری خواه جسمی برای حمله به یک خبرنگار اشاره کرد و تایید خود را از برخی “بسیار خوب مردم” در سال 2017 متحد حق مارس در Charlottesville, Virginia, که در آن یک ناسیونالیست به قتل یک زن با رانندگی اتومبیل خود را به یک جمعیت از counterdemonstrators.

رئیس جمهور حمایت فراقانونی خشونت گرفته است به مراتب بیشتر شوم به نوبه خود. در حال حاضر او با توجه به مجوز و پروانه نه فقط به خود فرد حامیان اما به شبه نظامیان مسلح مخالف خود آمریکا تلاش برای جلوگیری از گسترش coronavirus. او از آنها خواست به “آزاد!” مکان هایی مانند میشیگان و ویرجینیا تایید مسلحانه اوباش جسمی شوم قانونگذاران تعمق در مورد میشیگان stay-at-home, سیاست, و تا به حال هیچ اعتراض خود را به راهپیمایی در مقابل دفتر فرماندار دموکرات گرچن Whitmer با علائم تحمل شعارهایی مانند “ظالم دریافت طناب!” خود را تشویق مقاومت مسلحانه به دولت اقتدار تا احساس خطر واشنگتن فرماندار جی Inslee که او را متهم به رئيس جمهور از “دامن زدن به شورش داخلی.”

چه با شما تماس یک ملت است که در آن شبه نظامیان مسلح می تواند تهدید مقامات بدون ترس از مجازات ؟ آن است که آیا لیبی یا ایالات متحده آمریکا, من می خواهم آن را یک دولت در راه به شکست.

فرسایش مشروعیت جمعی تصمیم گیری

ایالات متحده یک جمهوری. کسانی که می توانند رای نمایندگان خود را که قوانین حاکم بر ما است. این که چگونه فدرال و دولت در قانون اساسی, شهرستان منشور و شهر آیین نامه باید مجموعه ای از عمده فرایند تصمیم گیری های جمعی در این کشور است. (البته گاهی اوقات ما نیز به طور مستقیم شرکت به عنوان زمانی که ما صحبت می کنند و یا نوشتن در مورد امور عمومی نشان می دهد نگرانی های ما در راهپیمایی با آگهی ها و شعارهای یا سازماندهی خودمان را به عنوان جوامع کارگران و یا دیگر افراد در گروه های منافع مشترک.)

به رسمیت شناختن است که این کشور هنوز رسما جمهوری به این معنا نیست که هر کس از نظر قانونی دارای حق رای است که در واقع قادر به رای دادن. من آرزو می کنم که بودند. در بسیاری از نقاط این کشور با این حال جمهوری خواهان شده اند کار پشتکار به رای گیری توسط برخی از ما یا غیر قانونی و یا غیر ممکن است.

در طول زندگی آمریکایی های آفریقایی تبار (و برخی سفید و متحدان) درگذشت امن رای تلاش است که به اوج خود رسید در سال 1965 حق رای عمل می کنند. در سال 2013 تحت جورج دبلیو بوش منصوب قاضی جان رابرتز دیوان عالی کشور اساسا gutted عمل. همیشه از ما دیده ایم شتاب از تلاش برای کاهش دسترسی به پای صندوق های رای برای آمریکایی های آفریقایی تبار و دیگر گروه های به حاشیه رانده شده. این شامل طاقت فرسا رای دهندگان شناسایی روش ها و محدودیت در رای گیری اولیه و یا دسترسی به رای-توسط-mail گزینه های. این Brennan Center for Justice گزارش می دهد که در دهه گذشته 25 متحده را به اعمال محدودیت های جدید در رای گیری.

به حدی که آمریکایی ها رسمیت شناختن انتخابات به عنوان ابزاری برای تصمیم گیری های جمعی به این دلیل است که تعداد کافی از ما اعتماد به نفس در پایه یکپارچگی سیستم. در کمتر عملکردی جوامع نتایج انتخابات اغلب اوقات با خشونت رقابت کنار از دست دادن. پس از آن یک چیز است—و به اندازه کافی بد برای حوزه های قضایی محلی به آن را دشوار و یا غیر ممکن است برای گروه خاصی از مردم را به رای دادن. آن را کاملا anotherwhen یک کشور رهبر عمل به تضعیف اعتماد عمومی در کل روند انتخابات.

که البته دقیقا چه دونالد مغلوب ساختن پیشی جستن انجام شده است از لحظه ای خود را از سال 2016 پیروزی انتخاباتی زمانی که او شروع به سرزنش خود را شکست و برای برنده شدن به رای مردم در میلیون ها نفر از رای ظاهرا بازیگران غیر قانونی توسط مهاجران مستند نشده. او حتی یک ریاست جمهوری کمیسیون برای بررسی چنین تقلب گسترده که بعد منحل بدون پیدا کردن هر گونه شواهد برای حمایت از مشاجره او.

رفته به ادامه مطالب

غیر انتفاعی و مستقل روزنامه نگاری از رویاهای مشترک نیاز به کمک شما. روزنامه نگاران ما در حال کار سخت تر از همیشه را به شما روزنامه نگاری است که ضروری است برای بقای دموکراسی ما. اما ما نمی توانیم آن را بدون شما. لطفا برای حمایت از ما 2020 اواسط سال مبارزات انتخاباتی امروز:

با اینحال رئیس جمهور بازبینی موضوع تقلب انتخابات در یک 2019 آدرس به جوان محافظه کاران این زمان پرتاب در چند ساخته شده تا جزئیات برای verisimilitude:

“…و سپس آن illegals خارج و رای چون رای آنها به هر حال. آیا بچه خود را. تعداد کسانی که در کالیفرنیا و بسیاری از کشورهای دیگر آنها تقلب. آنها از مردم رای گیری که نباید رای گیری. آنها رای بسیاری از موارد نه فقط دو بار نه سه بار. آن را مانند یک دایره. آنها دوباره آنها قرار داده و یک کلاه جدید ، آنها را از پیراهن جدید ، و در بسیاری از موارد آنها حتی نمی که. شما می دانید چه خبر است. این یک تقلب معامله است.”

در چارچوب یک جریان همه گیر معقول ترین راه برای نگه دارید نوامبر سال 2020 انتخابات تا حد زیادی از طریق پست. اورگان برگزار شد موفق تمام الکترونیکی انتخابات برای دو دهه بوده است. در واقع پست الکترونیکی-در رای گیری معلوم هر دو کارآمد و به طور قابل ملاحظه ای افزایش مشارکت. (اورگان مشارکت مردم عظیم 63 درصد در سال 2018 دورۀ انتخابات.) بیشتر مردم در انتخابات اغلب به نفع دموکرات نامزد که ممکن است به همین دلیل مغلوب ساختن پیشی جستن به راه اندازی یک کمپین در برابر پست الکترونیکی-در انتخابات ادعای آنها مملو از تقلب و ساخت خود را وحشی ادعا می کند در این فرآیند است. در ماه مه به عنوان مثال او در توئیتر خود نوشت:

“هیچ راهی وجود دارد (صفر!) که پست الکترونیکی-در برگه های رای خواهد بود چیزی کمتر از قابل ملاحظه ای جعلی. جعبه پست الکترونیکی خواهد بود سرقت آراء خواهد بود جعلی و حتی به طور غیر قانونی چاپ و متقلبانه را امضا کردند.”

تنها به تازگی او رفت و در آن دوباره همه کلاه به tweeting: “تقلب 2020 انتخابات: میلیون ها نفر از پست الکترونیکی-در برگه های رای چاپ خواهد شد توسط کشورهای خارجی ، از آن خواهد شد رسوایی از زمان ما!”

تضعیف اعتماد عمومی در انتخابات یکپارچگی باطل است استراتژی است. در یک کشور تا دندان مسلح مثل این یکی که تهمت تشویق هواداران خود به این باور است که تنها تقلب گسترده را توضیح دهد خود را از دست دادن 2020, انتخابات, او بازی یک بازی خطرناک واقع است. شما می دانید که شما در یک دنیای جدید که به نظر نویسندگان در رسانه های جریان اصلی خود را پیدا کنید اگر درخواست مغلوب ساختن پیشی جستن را در واقع واگذاری کاخ سفید باید او از دست دادن انتخابات. (و اگر او از دست دادن و رای-با-پست الکترونیکی کاهش می یابد و روند شمارش آرا در برخی از ایالت ها را با استفاده از هر گونه تاخیر پس از نوامبر 3rd برای ایجاد بیشتر “تقلب در انتخابات” هرج و مرج است.)

ناتوانی در ارائه خدمات عمومی

وجود دارد بدون نیاز به تمرین در اینجا شنیع جزئیات از مغلوب ساختن پیشی جستن دولت شکست تحقیرآمیز برای مقابله با گسترش Covid-19 و به اذعان مردم آن کشته شدند. کافی است بگویم که ترکیبی از بی علاقگی و بی کفایتی در سطح فدرال انداخته است مسئولیت فردی متحده و استان ها است که باید خود را در رقابت برای زندگی-صرفه جویی در تجهیزات و حتی کاهش می یابد به التماس دولت فدرال برای حمایت از. همانطور که هزاران نفر در حال مرگ بودند فاسد, تهیه فرآیندهای منجر به پوچ مانند خرید از میلیون ها نفر از مینیاتور (و غیر قابل استفاده) و بطری نوشابه به جای استفاده از لوله های شیشه ای مورد نیاز برای ویروس تست.

به عنوان یک نتیجه, ژوئن 20, 2020, ایالات متحده آمریکا با 4.25 درصد از جمعیت جهان را به خود اختصاص بیش از 26 درصد از آن 8.9 میلیون تایید coronavirus موارد و در مورد همان نسبت Covid-19 مرگ و میر. حتی اگر دولت در واکنش به حال شده است به خوبی آماده شده و درخشان اعدام همه گیر خواهد هنوز هم نشان داد این کشور را دیرینه ناتوانی در ارائه مراقبت های بهداشتی اولیه به تعداد زیادی از شهروندان خود را به خصوص در جوامع رنگ و در میان فقرا.

به عنوان Covid-19 در زندان ها و زندان های ترسناک جدید از جنبه های دهه های غیر ضروری و بی رحمانه جرم حبس نازل شده است. آن را به عنوان نابسامانی encampments از unhoused مردم این ویروس همچنان به نشان می دهد به هر کسی که تا به حال در حال حاضر متوجه این کشور دهه ناتوانی در به خانه شهروندان است. همه گیر نیز روشن ویرانی های ناشی از عمیق ترین سطح از نابرابری اقتصادی پس از طلاکاری شده سن—نتیجه اجتناب ناپذیر از ترکیب متناوب کاهش مالیات برای ثروتمندان با سیستماتیک از بین بردن یکی از خدمات عمومی پس از دیگری از آموزش و پرورش عمومی به زیرساخت های نگهداری مواد غذایی اضطراری پشتیبانی می کند.

این کشور که تا همین اواخر بود جهان بزرگترین اقتصاد حتی نمی تواند تضمین آب آشامیدنی برای 63 میلیون آمریکایی. سرب-آب آلوده از فلینت میشیگان, تنها بهترین مثال شناخته شده از این.

به تازگی بنیاد فورد با دیگر سازمان های غیر انتفاعی تأمین کنندگان مالی ساخته شده فوق العاده اعلام. در صورت ناتوانی دولت به اندازه کافی برای پاسخ به بحران حاضر آنها برنامه را به حداقل یک میلیارد دلار کمک مالی جدید. پایه با دادن پول است که البته چیز جدیدی نیست. آنچه متفاوت است این است که چگونه آنها برنامه ریزی برای سرمایه گذاری در این عملیات: با صدور “اوراق قرضه اجتماعی”—ابزار سرمایه گذاری برای فروش در کنار ایالات متحده آمریکا اوراق خزانه و اوراق قرضه شهرداری ها.

چه می گویند در مورد یک کشور زمانی که بنیادهای خصوصی خودشان رانده شده به قرض گرفتن پول در بازار اوراق قرضه به ارائه خدمات عمومی است که باید از دولت ؟

ناتوانی در عمل به عنوان یک عضو کامل جامعه بین المللی

در اینجا هم مغلوب ساختن پیشی جستن دولت تحت فشار قرار دادند که ایالات متحده نسبت به شکست است. هر چند این کشور تا به حال در گذشته به طور معمول در عمل کمتر مانند یک عضو از جامعه بین المللی از آن هژمون با این رئیس جمهور وجود دارد این است که دیگر حتی به صورت ظاهر از همکاری های بین المللی در مسائل جهانی. او برداشت ما از قبلا موفق پیمان برای جلوگیری ایران از توسعه سلاح های هسته ای و همچنین از موفق جنگ سرد معاهدات به کنترل آنها. او بارها و بارها تهدید به جلو و آمریکا در خارج از ناتو قرار می گیرد و تحریم ها بر افراد همکاری با دیوان کیفری بین المللی امکان پذیر است آمریکا جنایات جنگی در افغانستان است. در میان این همه گیر جهانی, او حتی بیرون کشیدن از سازمان بهداشت جهانی است.

شاید اکثر فاجعه از همه او را reneged ما تعهدات خود تحت پاریس آب و هوا توافق موجب تضعیف انسانیت را بهترین امید رفع یک فاجعه زیست محیطی.

تحت دونالد مغلوب ساختن پیشی جستن به عبارت دیگر ایالات متحده نشان داده است که حتی اگر از آن است که قادر به جای آن در میان جامعه ملل آن است که قطعا تمایلی به انجام این کار.

می Black Lives Matter شکستن سقوط ؟

من فکر کردن در مورد ملت ما سقوط سریع به شکست آغاز شد و با شخصی من جست و خیز کردن در راه یک زندگی ماده تظاهرات. در راه است که نمی تواند بیشتر اتصالات چرا که آمریکایی های آفریقایی به ویژه از طریق حضور خود را در خیابان ها و در رسانه ها پیشرو هستند در حال حاضر تلاش به جلو و این کشور را از آستانه و نسبت به مشروعیت بیشتر تصمیم گیری های جمعی واقعی تامین نیازهای مردم و مشارکت در جامعه ملل.

پلت فرم این جنبش برای زندگی نشان دهنده یک محل عالی برای شروع وقتی که می آید برای جلوگیری از این کشور از تبدیل شدن به یک کشور شکست خورده. این سند به خودی خود نتیجه یک تمدید فرایند جمعی بحث و تصمیم گیری است. اهداف آن عبارتند از: پایان دادن به خشونت های پلیس و جرم حبس; سرمایه گذاری در نیازهای جامعه و حمایت از حقوق زنان تجاوز جوامع و مهاجران; ایجاد عدالت اقتصادی و افزایش سیاه و سفید قدرت سیاسی است.

سیاه و سفید زندگی مهم جنبش آغاز شد و در پاسخ به این کشور سابقه ای طولانی در وزارت امور خارجه-تحریم خشونت علیه آمریکایی های آفریقایی تبار که آیا در قالب مجازات فرهنگی, erasure, مجبور, کار و یا وام چپاولگر. بیش از یک قرن از خشونت در واقع مرگبار و سیاست گذاری های سیاه و دیگر جوامع به حاشیه رانده شده ساخته شده است که این کشور را به استفاده از خشونت دولتی عمیقا نامشروع. اين موج مقاومت را مجبور به سایر نقاط کشور و جهان به آن نگاه مستقیما.

اگر آمریکا این است که برای شکستن آن بی پروا با عجله به شکست استقلال آن باید شروع با پرداختن به خواسته های مشروع مردم این کشور شکست خورده است و از بدو بسیار. از طریق این فرآیند ما همچنین ممکن است شروع به بازگرداندن ملت ما تصمیم گیری های جمعی, بهبود واقعی در ارائه خدمات عمومی و ایجاد یک جدید و مکانی بهتر برای خودمان در جامعه ملل. بدون آن که هیچ امیدی به انجام این کار است.

ما نباید خودمان را گول نزنند ، در دونالد مغلوب ساختن پیشی جستن—و یا حتی جو بایدن—ایالات متحده آن را برای رفتن به مسیری طولانی و سختی. اما بهتر است که از یک شیب دار قرار می گیرند.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.detny.im