Omicron بی عدالتی در واکسن های ضد کووید-19 را “در خانه برای حل و فصل” معرفی می کند


لندن (AP) – ظهور نسخه جدید omicron و تلاش های مذبوحانه و احتمالاً بیهوده جهان برای دور نگه داشتن آن یادآور چیزی است که دانشمندان ماه ها هشدار داده اند: ویروس کرونا در حالی رشد خواهد کرد که بخش های وسیعی از جهان فاقد واکسن باشند.

انباشته شدن واکسن‌های محدود COVID-19 در کشورهای ثروتمند – ایجاد بیابان‌های مجازی از واکسن‌ها در کشورهای بسیار فقیرتر – تنها به معنای خطر برای بخش‌هایی از جهان نیست که کمبود دارند. کل جهان را تهدید می کند.

این به این دلیل است که هرچه این بیماری به جمعیت‌های واکسینه نشده گسترش یابد، احتمال جهش و خطرناک‌تر شدن آن بیشتر می‌شود و همه‌گیری را برای همه طولانی‌تر می‌کند.

دکتر ریچارد هچت، مدیرعامل CEPI، یکی از گروه‌هایی که پشت ابتکار اشتراک‌گذاری عکس COVAX با حمایت سازمان ملل متحد است، گفت: «ویروس یک فرصت‌طلب بی‌رحم است و بی‌عدالتی نهفته در واکنش جهانی اکنون تشدید شده است».

شاید هیچ جا به اندازه آفریقا که کمتر از 7 درصد جمعیت آن واکسینه شده اند، نابرابری آشکار نباشد. دانشمندان آفریقای جنوبی هفته گذشته در مورد نسخه جدید Omicron به سازمان بهداشت جهانی هشدار دادند، اگرچه ممکن است هرگز مشخص نباشد که اولین بار از کجا آمده است. محققان اکنون عجله دارند تا مشخص کنند که آیا این بیماری عفونی تر است یا می تواند از واکسن های فعلی اجتناب کند.

COVAX باید از چنین نابرابری هایی جلوگیری می کرد – اما در عوض ابتکار عمل به طرز وحشتناکی محقق نشد و قبلاً هدف اصلی خود را که 2 میلیارد دوز بود رها کرده است.

حتی برای دستیابی به هدف کاهش یافته خود یعنی توزیع 1.4 میلیارد دوز تا پایان سال 2021، باید روزانه بیش از 25 میلیون دوز را تحویل دهد. در عوض، طبق تحلیلی که آسوشیتدپرس در مورد محموله‌ها انجام داده است، از اوایل اکتبر به طور میانگین روزانه بیش از 4 میلیون نفر بوده است که در برخی روزها به زیر 1 میلیون رسیده است.

محموله ها در روزهای اخیر افزایش یافته است، اما به مقدار لازم نزدیک نمی شود.

در همین حال، کشورهای ثروتمند اغلب از واکسن‌ها بیش از حد اشباع شده‌اند، و بسیاری در حال حاضر تقویت‌کننده‌ها را ارائه می‌دهند – چیزی که WHO از آن جلوگیری می‌کند، زیرا هر تقویت‌کننده اساساً دوزی است که به کسی نمی‌رسد که حتی اولین واکسن خود را دریافت نکرده است. با وجود درخواست‌های آژانس بهداشت سازمان ملل از کشورها برای اعلام تعلیق واکسن‌های تقویت‌کننده تا پایان سال، بیش از 60 کشور در حال حاضر آن را اجرا می‌کنند.

دکتر عثمان دار، مدیر پروژه One Health در Chatham House گفت: “آنچه که او بر آن تاکید می کند خطرات مداوم و اساسی برای همه عدم توجه جدی به نابرابری هایی است که هنوز در سرتاسر جهان در مبارزه با بیماری ها و بیماری ها در حال ظهور هستند.” ، معتقد است مخزن.

آنا ماریوت، مدیر سیاست سلامت آکسفام، گفت که COVAX از همان ابتدا پس از اینکه کشورهای ثروتمند در صف واکسن قرار گرفتند محدود شد.

ماریوت گفت: “تیم COVAX می تواند در سریع ترین زمان ممکن تحویل دهد، اما نمی توانند واکسن هایی را که دریافت نکرده اند تحویل دهند.”

بر اساس برآوردهای صندوق بین‌المللی پول در اواسط نوامبر، تنها 13 درصد از واکسن‌هایی که COVAX برای آنها قرارداد بسته است و 12 درصد از کمک‌های وعده داده شده در واقع تحویل داده شده‌اند. طبق گفته اتحاد واکسن موسوم به Gavi، حدود یک سوم واکسن‌های توزیع شده توسط COVAX اهدایی هستند، و این ابتکار اکنون تا حدودی در حال تسویه خانه برای این دوزهای اهدایی است، همان وضعیتی که برای جلوگیری از آن ایجاد شده است.

هفته گذشته، COVAX یک بیانیه مطبوعاتی ارسال کرد که در آن از وعده اتحادیه اروپا برای تحویل 100 میلیون واکسن به آفریقا تا پایان سال ستایش کرد – اما تنها 1/20 از این مقدار در واقع در هواپیماها است.

اورلیا نگوین، مدیر عامل COVAX، در پاسخ به سوالی در مورد چالش های لجستیکی تخصیص 94 میلیون دوز باقیمانده تنها در شش هفته، گفت که “تدارکات برای جابجایی تعداد زیادی از دوزها از هم اکنون تا پایان سال انجام شده است.”

او در بیانیه ای گفت که مشکل این است که اطمینان حاصل شود که “شرایط در محل برای دوز مناسب است”.

در دقایقی که قبل از نشست اجرایی این هفته منتشر شد، گاوی نگران بود که این تصور که کشورهای ثروتمند واکسن‌های قدیمی‌تر یا کوچک‌تر را به کشورهای فقیر می‌زنند، می‌تواند کل پروژه را تضعیف کند. او روز دوشنبه در بیانیه‌ای مشترک با سازمان جهانی بهداشت و اتحادیه آفریقا، از جمله هشدار داد که “بیشتر کمک‌های مالی تاکنون به صورت موقتی بوده است، با هشدار کمی و ماندگاری کوتاه”.

خشم از بین بردن دوز در حال حاضر بسیار واقعی است. ده ها هزار دوز منسوخ شده در مالاوی و سودان جنوبی از بین رفته است.

اما به گفته برخی از کارشناسان، واکسیناسیون تنها مشکل در کشورهای فقیرتر نیست. دکتر Angela Wahwea، مدیر ارشد عدالت و حقوق سلامت در CARE گفت: “COVAX” نمی تواند واکسن را از (فرودگاه) در آغوش مردم دریافت کند.

به عنوان مثال، مقامات کنگو، کل محموله COVAX خود را در تابستان امسال پس از اینکه متوجه شدند قادر به تجویز دوز قبل از انقضای آن نیستند، پس دادند.

در گزارش مدیریت ریسک COVAX، گاوی هشدار داد که “جذب ضعیف” واکسن ها توسط کشورهای در حال توسعه می تواند منجر به “از دست دادن” دوزهای خاص شود. یکی از مشکلات تدارکات است – فقط دوزها را در کشور مناسب در زمان مناسب دریافت کنید. اما به همان اندازه مهم است که سیستم‌های بهداشت ملی اغلب با بودجه ناکافی، واکسن‌ها را در جایی که بیشتر مورد نیاز هستند، همراه با سرنگ‌ها و سایر تجهیزات ضروری توزیع کنند. مشکل سوم، متقاعد کردن افراد گاه مردد برای دریافت واکسن است.

با این حال، آدروس گبریسوس، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی، تدروس، استدلال کرد که اشاعه یک مشکل است و گفت که تنها مانع ایمن سازی در کشورهای فقیر تامین است.

بیشتر دوزهای COVAX توزیع شده تا کنون واکسن AstraZeneca است، واکسنی که هنوز در ایالات متحده تایید نشده است و اجرای ناموفق آن در اروپا باعث ایجاد روحیه علیه واکسن شد، زمانی که واکسن با لخته شدن خون نادر همراه بود. واکسن‌هایی که عمدتاً در ایالات متحده و بسیاری از اروپا استفاده می‌شوند – تولید شده توسط Pfizer-BioNTech و Moderna – فقط در مقادیر کم از طریق COVAX در دسترس هستند.

ایالات متحده که ماه ها فروش واکسن ها را به خارج از کشور و صادرات مواد اصلی را مسدود کرده است، در مجموع 275 میلیون دوز اهدا کرده است که بیشتر از هر کشور دیگری است، اما هنوز کمتر از یک سوم آنچه دولت بایدن وعده داده بود. اتحادیه اروپا که به طور کلی اجازه می داد واکسن های تولید شده در این واحد در هر نقطه از جهان به فروش برسد، در واقع حدود یک سوم از 400 میلیون دوز وعده داده شده خود را تحویل داد.

تلاش‌ها برای افزایش تولید جهانی فراتر از یک گروه منتخب از تولیدکنندگان متوقف شده است و بسیاری از فعالان و دانشمندان شرکت‌های دارویی مخالف را متهم به واگذاری حقوق مالکیت معنوی به واکسن‌های بسیار سودآور می‌کنند.

با توجه به اینکه این بیماری همه گیر تاکنون آفریقا را ویران نکرده است، همانطور که بسیاری در ابتدا می ترسیدند، برخی از دانشمندان در این قاره اکنون در حال بررسی این هستند که آیا ادعای واکسن خود را پس بگیرند یا خیر.

کریستین هاپی، ویروس شناس نیجریه ای که در هیئت مشاوره علمی CEPI خدمت می کرد، گفت: «من فکر می کنم آنچه آفریقا می تواند برای شرمسار کردن جهان انجام دهد این است که از درخواست واکسن دست بردارد. واکسن‌ها نرسیده‌اند و ممکن است به اندازه غرب به آن‌ها نیاز نداشته باشیم.

___

Hinant از پاریس گزارش داد. زیک میلر، نویسنده آسوشیتدپرس از واشنگتن کمک کرد.

___

پوشش AP برای همه گیری ویروس کرونا را در https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic دنبال کنید
https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر