شورای جهانی کلیساها انتقاد ایاصوفیه تصمیم

11 جولای (فردا) — شورای جهانی کلیساها در نامه ای به ترکیه رئیس جمهور این هفته به معکوس تصمیم خود را به نوبه خود به موزه ایاصوفیه به مسجد است.

“پس از آن آغاز شد عملکرد به عنوان یک موزه در سال 1934 ایاصوفیه شده است یک محل باز بودن برخورد و الهام بخش برای مردم از تمام ملل و ادیان و قدرتمند بیان جمهوری ترکیه متعهد به سکولاریسم و شمول و تمایل خود را برای ترک این درگیری از گذشته گفت:” نامه ای از شورای اسلامی که عضویت شامل 350 عضو کلیساها در 110 کشور جهان است.

تبلیغات

“تصمیم گیری برای تبدیل ایاصوفیه به مسجد شما را معکوس که علامت مثبت از ترکیه باز بودن و تغییر آن را به نشانه ای از خروج و تقسیم. متاسفانه این تصمیم نیز گرفته شده است بدون اطلاع قبلی و یا بحث با یونسکو در مورد تاثیر این تصمیم در ایاصوفیه را ارزش جهانی به رسمیت شناخته شده تحت کنوانسیون میراث جهانی.”

ترکیه بالاترین دادگاه جمعه که ساختمان می تواند تبدیل به یک مسجد یک تصمیم حمایت رئیس جمهور ترکیه طیب اردوغان اما مخالف با رهبران جهان در جاهای دیگر از جمله ایالات متحده است.

این ایاصوفیه ساخته شده بود از 1500 سال پیش به عنوان یک مسیحی ارتدوکس کلیسای اما تبدیل به یک مسجد پس از پیروزی عثمانیها در سال 1453 پس از آن تبدیل به یک موزه به دستور مصطفی کمال آتاتورک در جهت منافع پرورش مدرن سکولار در کشور است.

اردوغان در دفاع از تصمیم خود در مراسم او حضور داشتند از طریق ویدئو کنفرانس در روز شنبه.

“کسانی که نه گام در برابر اسلام هراسی در کشورهای خود … حمله ترکیه را به استفاده از آن مستقل حقوق” اردوغان گفت.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>